Urlopy trwają od 25 do 30 dni, często przewiduje się wzrost ze względu na wiek i hierarchii zawodowej. W niektórych krajach zachęca się, aby zatrudnieni swój roczny urlop przełożyli na okres zimowy.
Ilość ustawowych dni świątecznych jest zróżnicowana odpowiednio do tradycji danego kraju lub regionu. W większości krajów zatrudnieni otrzymują w tych dniach wynagrodzenie, jednak nie we wszystkich krajach. Tak np. w Szwecji i na Łotwie co prawda nie pracuje się, ale nie otrzymuje się też wynagrodzenia za te dni.
W wielu krajach płaci się dodatkowe pieniądze za urlop.
Urlopy i zapłacone dni świąteczne: porównanie państw
Uzgodniono 30 dni roboczych w roku przy 5 dniowym tygodniu pracy. Płaci się 14 dni świątecznych.
Prawo do płaconego urlopu jest zależne od świadczonych usług w roku poprzednim. Urlop wynosi potem 20 dni w roku i 10 ustawowych dni świątecznych. Gdy jakiś dzień świąteczny przypada w niedzielę, pracobiorca ma prawo do dnia wolnego. Gdy pracownik pracuje w dniu świątecznym, ma prawo do dodatkowego dnia wolnego. W sprawie wypłaty wynagrodzenia i wypłaty wynagrodzenia urlopowego, pracobiorca musi się zwrócić do kasy urlopowej.
Na podstawie kodeksu pracy urlop wynosi 26 dni.
Urlop wynosi 4 tygodnie w niektórych kantonach oraz dla osób ponad 50-letnich 5 tygodni.
Święta: W kantonach można pracować w dniach świątecznych bez dodatkowego wynagrodzenia. Kilka kantonów obchodzi 1 dzień świąteczny (1 sierpień, święto narodowe) oraz przeważnie 8 lub 9 kantonalnie regulowanych dni świątecznych (dodatek do płacy 100% lub dni wolne).
Urlop roczny wynosi 20 dni przy 5-dniowym tygodniu pracy, lub 24 dni przy 6-dniowym tygodniu pracy. Istnieje 14 17 ustawowych dni świątecznych.
W roku otrzymuje się 20 dni urlopu (4 tygodnie przy 5 dniowym tygodniu pracy), 12 zapłaconych dni świątecznych. W kilku umowach zbiorowych uzgodniono dodatkowe dni urlopu lub dodatkowe zapłaty urlopowe.
Ustalenie ustawowych dni świątecznych o ile chodzi o święta kościelne, są uzgadniane w krajach federalnych na bazie regionalnej. Ilość zapłaconych dni świątecznych jest dlatego zróżnicowana (od 8 do 10 dni).
Przy 6-dniowym tygodniu pracy otrzymuje się 30 dni roboczych w roku. Dodatek do urlopu (płatnego) wynosi 12,5 %. 5 dni można sobie zrobić wolne („bumelować”).
Urlop wynosi 28 dni roboczych. Ustawowe dni świąteczne nie są wynagradzane.
Pracobiorcy stale zatrudnieni, mają prawo do 30 dni urlopu w roku (łącznie soboty i niedziele). W umowie zbiorowej uzgodniono 22 dni roboczych, bez sobót i niedziel. Mamy 12 państwowych i 2 regionalne święta.
Urlopów udziela się zgodnie z ustawą i wynoszą 24 do 30 dni roboczych w roku i jest to zależny od zatrudnienia. Ważny jest 6 dniowy tydzień pracy. Pracobiorca otrzymuje wynagrodzenie odpowiednio do swojej przeciętnej płacy w tygodniu podzielonej przez 6, bez dodatków. Jeśli w pierwszym dniu po urlopie zjawia się w pracy, otrzymuje 50 % swojego urlopowego jako bonus. W rolnictwie Związki Zawodowe mogły dodatkowo wynegocjować jeden tydzień urlopu w zimie.
Przy rocznym czasie pracy ponad 1 807 godzin uzyskuje się 30 dni urlopu. Oprócz tego jest 10 ustawowych dni świątecznych (zapłaconych).
4 tygodnie i jeden dzień po pierwszym roku i 2 tygodnie w pierwszym roku, oprócz tego 8 ustawowych dni świątecznych.
Przyznaje się 20 dni urlopu przy 5 dniowym tygodniu i 24 dni przy 6 - dniowym tygodniu pracy. Po pierwszym roku zatrudnienia otrzymuje się 22 dni lub 26 dni urlopu.
Urlop płatny wynosi 4 tygodnie.
Urlop podstawowy wynosi 20 dni, który wzrasta od 25. do 45. roku życia stopniowo do 30 dni. Ilość zapłaconych dni świątecznych jest ustalona w ustawie. Maksymalnie 10 dni w roku.
Pracobiorca ma prawo do 20 dni urlopu w roku oraz 9 ustawowych dni świątecznych. Jeśli praca jest świadczona w dniu świątecznym, pracobiorca otrzymuje dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie w wysokości dziennej stawki. Gdy święto przypada na dzień, w którym pracownik nie pracuje, ma prawo do 1/5 normalnego tygodniowego wynagrodzenia.
Minimalny urlop wynosi 24 dni robocze. Dostaje się 10,17 % urlopowego, płaconego na bazie płacy miesięcznej. Kiedy urlop nie jest wybierany latem otrzymuje się 25 % dodatku, lub w zimie gwarantuje się 5 tygodni. Między majem i wrześniem musi być zagwarantowane 4 tygodnie urlopu.
Po 5 latach pracy w zakładzie otrzymuje się 25 dni roboczych i 10,64 % dopłaty do urlopu. Po 10 latach 28 roboczodni i 12,07 % dodatku.
Urlop: 26 dni roboczych, 13 dni świątecznych.
Otrzymuje się 13. i 14. wynagrodzenie miesięczne, płatne w czerwcu i grudniu.
Wynosi 28 dni kalendarzowych w roku po okresie zatrudnienia od 6 miesięcy. Ustawowe dni świąteczne nie są płacone.
Prawo pracy przewiduje 25 zapłaconych dni urlopu w roku i 10 zapłaconych dni świątecznych. W umowach zbiorowych uzgodniono więcej niż 25 dni urlopu i dodatkowo wolne dni okolicznościowe, zwłaszcza z powodów rodzinnych.
Dodatkowo ustalono w umowach zbiorowych zapłaty: za urlop, 13 wynagrodzenie, premie udziałowe, premie przynależne i premie za specjalne prace, za wydajność, i inne.
Dostaje się 28 dni w roku. Związki Zawodowe żądają dodatkowych dni urlopu np. od 2 do 6 dni za pracę w trudnych warunkach.
Urlop wynosi 25 dni, istnieje 14 ustawowych dni świątecznych. Jeśli święto przypada na koniec tygodnia, prawo do urlopu zwiększa się o dodatkowy dzień.
Uzgodniono 5 tygodni lub 25 dni. Od 57 lat dostaje się co roku jeden dzień urlopu więcej. Po 10 latach pracy w zakładzie otrzymuje się jeden dzień, po 20 latach 2 dni roboczych urlopu więcej. W szczególnych okolicznościach (np. urodzenie dziecka, śmierć krewnego) i inne zdarzenia (urlop okolicznościowy) istnieją specjalne uregulowania.
Ustawowo ustalono 25 dni na 4 tygodnie. W umowie zbiorowej uzgodniono 5 tygodni lub 30 dni. Otrzymuje się dopłaty za urlop w wysokości 10,2 % do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Pracobiorcy podlegający pod umowę zbiorową otrzymują 11 %. Finansowanie następuje poprzez specjalną kasę.
Urlop wynosi 20 dni roboczych przy stażu do 10 lat pracy, 26 dni roboczych po 10 latach pracy.
Do okresu pracy zalicza się również lata nauki w szkołach zasadniczych, średnich i wyższych łącznie 8 lat. Za urlopy płaci obowiązkowo pracodawca.
Urlop wynosi 22 dni roboczych, jesli jest wybrany w zimie dostaje sie dodatkowo 2 dni, ustawowych swiat jest 14 dni w roku oraz niedziela wielkanocna (czy placi sie oddzielnie?).
Minimalny urlop wynosi 21 dni roboczych. Oddzielne dodatki za urlop nie są płacone.
Uzgodniono 25 dni urlopu w 5 dniowym tygodniu pracy. Urlop jest płatny. Płaca miesięczna 0,8 % x ilość dni, oraz dodatkowa wypłata 12 % płacy miesięcznej. Jeśli pracuje się na podstawie stawek godzinowych, nie dostaje się wypłaty za dni świąteczne. Latem musi być udzielony nieprzerwany 3 tygodniowy urlop.
Roczny urlop wynosi 20 dni przy 5-dniowym tygodniu. Po 10 latach pracy otrzymuje się dwa dodatkowe dni urlopu. Urlop okolicznościowy można otrzymać na specjalne okazje rodzinne.
Istnieje 12 ustawowych dni świątecznych.
Urlop wynosi 25 dni oraz 15 zapłaconych dni świątecznych. Za urlop płaci się przeciętne wynagrodzenie.
Przy latach pracy od
W przedsiębiorstwach państwowych wypłacane są premie, w przedsiębiorstwach prywatnych dodatek za urlop jest regulowany w umowach zbiorowych.
13 dni świątecznych wynagradza się członkom związku zawodowego.