W sektorze rolnictwa w Austrii pracuje 18 600 pracobiorców. W rolnictwie 9 300, w ogrodnictwie 4 000, i w leśnictwie 5 300 osób. Z tych 18 600 pracobiorców w rolnictwie 9 500 jest zatrudnionych na stałe i 9 100 w niepełnym wymiarze godzin (z tego 2 500 z Austrii i 6 600 z innych krajów Europy (z dawnej Jugosławii, Turcji, Czech, Polski). W rolnictwie zgłoszonych jest ca 3 000 bezrobotnych.
Porównanie zatrudnienia w krajach
W gospodarce rolnej Austrii zawarto umowy zbiorowe na płaszczyźnie Federacji- i kraju (leśnictwie, ogrodnictwie i rolnictwie) między Związkami Zawodowymi i związkami pracodawców. Możliwe są również umowy zbiorowe w zakładach. Umowy są z reguły zawierane na okres jednego roku.
Wynagrodzenie pracobiorcy: 6,85 €/godz (składka na ubezpieczenie społeczne z płacy pracobiorcy 17,2 %, składka pracodawcy na ubezpieczenie społeczne 20,6 %). Z płacy pracobiorcy obok ubezpieczenia społecznego potrąca się jeszcze 0,75 % na Izby Rolnicze i od pracodawców 1,53 % na zaopatrzenie współpracowników.
Udział podatku od wynagrodzenia wynosi 24,18 % brutto od pracobiorcy.
W całej Republice obowiązuje ustawa rolnicza jako ustawa zasadnicza, która w przepisach wykonawczych podlega dziewięciu różnym rozporządzeniom krajowym, i zawiera kilka ustaleń specjalnych. Prawo umów zbiorowych jest ważne dla wszystkich pracodawców w branży, tym samym umowy zbiorowe są ważne dla wszystkich pracobiorców. Umowy zbiorowe są w 100 % dotrzymywane. (Istnieją umowy federalne i krajowe).
Wypłaca się pieniądze na Boże Narodzenie i urlopowe w formie miesięcznego wynagrodzenia.
Porównanie krajów wynagrodzeń i płac
Czas pracy w rolnictwie wynosi 40 godzin w tygodniu i na podstawie umowy zbiorowej może być płynny (od 32 do 48). Za godziny nadliczbowe płaci się 50 % lub 100 % dodatku (niedziele i praca w święta). Efektywny czas pracy w roku wynosi 2080 godzin.
Porównanie czasu pracy w krajach
Uzgodniono 30 dni roboczych w roku przy 5 dniowym tygodniu pracy. Płaci się 14 dni świątecznych.
Porównanie urlopu i zapłaconych dni świątecznych w krajach
Istnieje ustawowa kasa emerytur, kasa chorych, dodatkowych rent poprzez ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Śmiertelne wypadki przy pracy zdarzają się przeważnie u drobnych rolników i w małym zakresie również u pracobiorców.
W zakładzie ustawowo są mężowie zaufania BHP. W dużych przedsiębiorstwach należy zorganizować służbę medyczną. Specjaliści związków zawodowych znajdują się jako funkcjonariusze w ogólnych instytucjach ubezpieczeniowych od następstw nieszczęśliwych wypadków.
W związkach zawodowych jest zorganizowanych około 4000 zatrudnionych, co odpowiada 30 % stopniu zorganizowania.
W rolnictwie istnieje 40 rad zakładowych, które wybiera się w zakładach zatrudniających powyżej 5 pracobiorców. Stopień zorganizowania lekko spada.
Porównanie wpływu Związków Zawodowych
W Austrii nie ma ustawowej płacy minimalnej. Uzgodnione płace w umowach zbiorowych są płacone przez wszystkich pracodawców, traktuje się je jako ogólnie obowiązujące.
Porównanie standardu minimalnego w krajach
W Austrii istnieje szeroki system uczestnictwa partnerów społecznych. W rolnictwie istnieją również Izby Pracowników Rolnictwa. Uczestnictwo jest przeważnie w programach UE z reguły akceptowanych przez centrale ÖGB. Partnerzy społeczni są konsultowani przez Rząd przy projektach ustaw i tematach rzeczowych.
Porównanie krajów udziału Związków Zawodowych