W rolnictwie i leśnictwie oraz rybołówstwie pracuje 176 200 osób w pełnym wymiarze godzin. Bez rybołówstwa i hodowli ryb, czynnych jest 172 700 pracobiorców łącznie z członkami spółdzielni sprzedaży.
W sektorze rolnictwa, łowiectwie i w związanych z tym działalnościach pracuje 5 100 obcokrajowców sezonowo w gospodarce leśnej, w rybołówstwie i hodowli ryb 1 400 obcokrajowców, co daje ogółem 2,8 % zatrudnionych obcokrajowców w Czechach.
Porównanie zatrudnienia w krajach
Związek Zawodowy OSPZV-ASO zawiera w rolnictwie umowy zbiorowe. Istnieją umowy zbiorowe w dwóch sektorach, każdorazowo jeden ze związkiem dawnych gospodarstw państwowych i jeden ze związkiem spółdzielczym. Umowy są identyczne ponieważ uzgodniono je ze związkami pracodawców. Oprócz tego istnieje 320 umów zakładowych.
Gdy w jakimś zakładzie działa więcej związków zawodowych, muszą oni między sobą prowadzić negocjacje w sprawie umów zbiorowych.
Branżowe umowy zbiorowe zawierają 12 stopniową tabelę płac z czasowymi i miesięcznymi stawkami jako standard minimalny. Stawka w 1. stopniu odpowiada ustawowo ustalonym minimalnemu wynagrodzeniu (49 CZK i 8 000 CZK). Stawka najwyższego 12 stopnia jest nieco wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce społecznej (21 300 CZK). Przeciętne wynagrodzenie w rolnictwie wynosi 17 109 CZK.
Oprócz tabeli płac są tu uregulowane dodatki do wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych, w święta (100 %), w warunkach szkodliwych (10 %), za prace nocną (50 %), za pracę w sobotę i niedzielę (50 %) oraz za prace w systemie zmianowym.
W zakładowych umowach zbiorowych mogą być uzgodnione specjalne wynagrodzenia i dalsze świadczenia socjalne (posiłki zakładowe, dodatkowe do renty). Często zaspakaja się socjalne potrzeby pracowników poprzez fundusz socjalny. Branżowa umowa zbiorowa jest standardem minimalnym.
Dla przedsiębiorstw nie zorganizowanych, muszą być zawierane oddzielne umowy zbiorowe. W małych przedsiębiorstwach Związki Zawodowe są prawie nie reprezentowane.
Ogółem 50 % zatrudnionych jest objętych umowami zbiorowymi. 40 % zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie minimalne.
Z wynagrodzenia pracobiorcy płaci się 8 % składek na ubezpieczenie społeczne (z tego 6,5 % na ubezpieczenie rentowe, 1,1 % ubezpieczenie na wypadek choroby i 0,4 % za państwową politykę zatrudnienia) oraz dalsze 4,5 % na ubezpieczenie zdrowotne.
Pracodawca płaci na wynagrodzenie: 26 % ubezpieczenia społecznego (z tego 21,5 % ubezpieczenie rentowe, 3,3 na ubezpieczenie na wypadek choroby i 1,2 % na politykę zatrudnienia oraz 9 % ubezpieczenia zdrowotnego.
Minimalna stawka podatku od wynagrodzeń wynosi 15 %.
Umowa zbiorowa obejmuje 50 % załogi.
Porównanie krajów wynagrodzeń i płac
W ustawie ustalono maksymalny czas pracy 40 godzin w tygodniu. Praca trzyzmianowa w ruchu ciągłym - 37,5 godzin tygodniowo. Praca dwuzmianowa - 38,75 godzin tygodniowo. Dla młodocianych poniżej 18 lat - 30 godzin tygodniowo.
Czas pracy za rok 2007 ustalono na 40 godzin tygodniowo: 2008 godzin.
Przeciętna ilość godzin pracownika w rolnictwie, łowiectwie i gospodarce leśnej wynosi 40,6 godzin, skrócony czas pracy 22,2 godziny. Ta przeciętna liczba świadczonych godzin w sektorze rolnictwa łącznie z hodowlą ryb jest jedną z najwyższych w porównaniu z innymi branżami gospodarki społecznej.
Przeciętna liczba faktycznie świadczonych godzin w tygodniu wg. Eurostat. w 2 kwartale 2006 wynosiła w Czechach najwięcej z wszystkich 25 krajów UE.
Porównanie czasu pracy w krajach
W roku otrzymuje się 20 dni urlopu (4 tygodnie przy 5 dniowym tygodniu pracy), 12 zapłaconych dni świątecznych. W kilku umowach zbiorowych uzgodniono dodatkowe dni urlopu lub dodatkowe zapłaty urlopowe.
Porównanie urlopu i zapłaconych dni świątecznych w krajach
W Czechach istnieje państwowy system ubezpieczenia społecznego.
W roku 2006 miały miejsce 4 wypadki śmiertelne w rolnictwie i leśnictwie, z tego 1 w leśnictwie, oraz 2 638 wypadków przy pracy z dłuższą niezdolnością do pracy ( z tego 401) w leśnictwie i 22 w rybołówstwie.
OSPZV-ASO ma 80 000 członków, jednak nie wszyscy z zakresu rolnictwa. W sektorze rolnictwa OSPZV-ASO reprezentowane jest w ca 560 organizacjach zakładowych, z tego 1-2 zakłady w gospodarce leśnej w północnych Czechach. Stopień pokrycia wynosi ponad 60 %.
Tradycyjnie istnieją w zakładach prawne niezależne zakładowe związki zawodowe. Od 1.1.2001r. można tworzyć rady zakładowe w przedsiębiorstwach. Jeśli tworzą się lub powstał zakładowy związek zawodowy, rady zakładowe zostają rozwiązane.
Porównanie wpływu Związków Zawodowych
Od 1.1.2007r. minimalne wynagrodzenie za 40 godzinny czas pracy tygodniowo wynosi miesięcznie 8 000 CZK, stawka: 48,10 CZK za godzinę. Jest to jedyny punkt, który został ustalony, gdy pracodawcy i zakładowy związek zawodowy nie zgadzają się na umowę zbiorową. Taryfowa płaca minimalna w rolnictwie jest nieco wyższa: 49 CZK/godz.
Porównanie standardu minimalnego w krajach
W rolnictwie istnieje 560 zakładowych Związków Zawodowych. W trypartycyjnym systemie na narodowej i regionalnej płaszczyźnie.
Porównanie krajów udziału Związków Zawodowych