W Niemczech następuje wzrost sił roboczych w sektorze rolnictwa, ogrodnictwie, rybołówstwie i leśnictwie. Rozróżnia się zatrudnienie pracobiorców w pełnym i okresowym wymiarze godzin (np. praca na pół etatu) i pracobiorców sezonowych (krajowe siły robocze ). Siły robocze z zagranicy (z obszaru UE) są oddzielnie ujęte. W całym sektorze rolnictwa, ogrodnictwa i gospodarce leśnej jest 530 000 zatrudnionych ujętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Z tego przypada na rolnictwo 130 000, w ogrodnictwie 230 000 i leśnictwie 170 000.
Ilość pracobiorców z obowiązkowym ubezpieczeniem zmniejsza się w małym stopniu, natomiast wzrasta liczba zatrudnionych sezonowo. Przez interwencję Państwa więcej pracowników niemieckich ma zastąpić pracobiorców z zagranicy (rocznie ca 10 %). W tej chwili pracuje ca 270 000 obcokrajowców w niemieckim rolnictwie, z tego ca 80 % z Polski.
Porównanie zatrudnienia w krajach
W Niemczech partnerzy społeczni negocjują autonomiczne umowy zbiorowe. W rolnictwie, ogrodnictwie i prywatnej gospodarce leśnej istnieją umowy zbiorowe obejmujące odpowiednie obszary. Są negocjowane regionalnie. W rolnictwie podczas negocjacji regionalnych Landu uzgadnia się zalecenia federalne, które są wprowadzane do regionów. Ideowa umowa zbiorowa w rolnictwie jest zaleceniem federalnym, a w ogrodnictwie orientuje się IG BAU na wynikach w Landzie Nordrhein-Westfalen. W tabeli znajduje się obliczona średnia płaca w rolnictwie.
Rozwój rolnictwa w latach poprzedzających był odzwierciedleniem recesji. Można było uzgodnić jedynie wzrost płacy o ca 1,6 % (od 1.5.2002r. do 31.12.2007r.). Problemem dla IG BAU są niskie tabele płac, do których również zalicza się siły sezonowe. Tu istnieją regionalne różnice płac np. w rolnictwie w Saksonii 4,46 €/h, do 6,39 €/h w Meklemburgii Vorpommern.
Podatek od wynagrodzenia zależnie od stanu rodzinnego i ilości dzieci płaci się ca 10 %.
Za pracowników sezonowych z Polski od 2005r. przedsiębiorcy muszą zapłacić ubezpieczenie społeczne do polskiego Zakładu Ubezpieczeń (ca. 40 % wynagrodzenia).
IG BAU zakłada, że 40-50 % przedsiębiorstw uwzględnia umowy zbiorowe i ca. 60 000 zatrudnionych (w rolnictwie) jest wynagradzanych zgodnie z umową zbiorową. W zakładach związanych umowami zbiorowymi (członkowie związków pracodawców) są one przeważnie dotrzymywane.
Porównanie krajów wynagrodzeń i płac
W niemieckim rolnictwie obliczono czas pracy 2 088 godzin w roku przy 40 godzinnym tygodniu pracy. Jeśli potrąca się święta, urlopy itp. wychodzi produktywny czas pracy w roku 1 795 godzin.
Na podstawie uzgodnień w umowach zbiorowych istnieje 40 godzinny tydzień pracy.
Elastyczne uregulowania w zakładzie mogą wynosić 38 h do 45 h.Za godziny nadliczbowe płaci się z reguły dodatki. Dla zmiennego czasu pracy można założyć konta czasu pracy. (Jest to uzgodnione dla rolnictwa i w kilku umowach zbiorowych ogrodnictwa).
Porównanie czasu pracy w krajach
Ustalenie ustawowych dni świątecznych o ile chodzi o święta kościelne, są uzgadniane w krajach federalnych na bazie regionalnej. Ilość zapłaconych dni świątecznych jest dlatego zróżnicowana (od 8 do 10 dni).
Porównanie urlopu i zapłaconych dni świątecznych w krajach
W Niemczech istnieje ustawowo zakotwiczony parytatywny system ubezpieczeń społecznych. Obok ustawowych uregulowań ubezpieczenia rentowego istnieje w rolnictwie dodatkowe zaopatrzenie (ZLA/ZLF), które zawiera się na bazie umów zbiorowych i jest obowiązujące w starych landach federalnych i w Turyngii (oświad-czenie ogólnego zobowiązania). Oprócz tego (nie we wszystkich regionach i obszarach) również na bazie umów zbiorowych są uregulowania dla zakładowego zaopatrzenia emerytalnego i podziałów wiekowych.
BHP w Niemczech regulowane jest przez państwową służbę ochrony pracy i Stowarzyszenia Zawodowe. Stowarzyszenia Zawodowe są obsadzane trójparytatywnie, tzn. pracodawcy, drobni rolnicy i pracobiorcy są odpowiedzialni za BHP w zakładzie.
Podczas gdy w dużych przedsiębiorstwach sprawy BHP prowadzone są prawie bezproblemowo, to w małych zakładach pojawiają się problemy.
Liczba zorganizowanych członków lekko się zmniejsza, także stopień zorganizowania w rolnictwie wynosi ca 10 %. W ogrodnictwie z powodu małych struktur zakładowych poniżej 10 %, w państwowej gospodarce leśnej ponad 50 %. Ponad 80 rad zakładowych (przeważnie członkowie IG BAU) jest reprezentowanych w większych zakładach, tak że do ca 20 % zatrudnionych w rolnictwie jest bezpośredni kontakt.
Porównanie wpływu Związków Zawodowych
W Niemczech w między czasie istnieje duży obszar z płacą minimalną, ca 10 % wszystkich zatrudnionych lub tam działających.
Porównanie standardu minimalnego w krajach
W Niemczech rozwinęła się szeroka kultura udziału, akceptowana przez wszystkie warstwy społeczeństwa. Oczywiście zdarzają się zawsze jakiś dążenia, zwłaszcza w środowiska liberalnych i konserwatywnych, ograniczające współdecydowanie Związków Zawodowych w zakładach. Nowe możliwości udziału uzyskuje się poprzez europejskie promocje, które sięgają aż do obszaru gospodarczego współuczestnictwa.
Porównanie krajów udziału Związków Zawodowych