W Hiszpanii zatrudnia się zależnie od płacy ogółem 725.000 pracowników w rolnictwie, ogrodnictwie, gospodarce leśnej, uprawie roślin i ich produkcji, produkcji zwierząt, w parkach naturalnych, łowiectwie, spółdzielniach i serwisach VET. Z tego w pełnym wymiarze: 125.000 pracowników, w niepełnym wymiarze godzin 600.000. Każdorazowo połowa to mężczyźni i połowa kobiety. Liczba zagranicznych pracowników migracyjnych wynosi 180.000, liczbę pracowników migracyjnych bez dokumentów szacuje się na 35.000.
Porównanie zatrudnienia w krajach
W Hiszpanii na płaszczyźnie regionalnej i lokalnej negocjuje się umowy zbiorowe. Dochód miesięczny wynosi 700 €, to daje dochód roczny 8.400 €.
Z wynagrodzenia pracobiorcy potrąca się 11 % do kasy socjalnej celem sfinansowania ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, nauki i ubezpieczenia niewypłacalności.
Pracodawca płaci 15,5 % ubezpieczenia społecznego na wynagrodzenia. Stawka podatkowa wynosi minimalnie 2 %. U pracowników rolnych państwowe minimalne wynagrodzenie jest wynagrodzeniem realnym.
Ustalone zbiorowe wynagrodzenia są ogólnie obowiązujące, czyli 100 % zatrudnionych otrzymuje takie wynagrodzenie.
Porównanie krajów wynagrodzeń i płac
Na podstawie umowy zbiorowej czas pracy został uzgodniony na 40 godzin w tygodniu, rzeczywiście w zakładach pracuje się dłużej. Nadliczbowe godziny są oddzielnie płacone lub wyrównane, przynajmniej w dużych przedsiębiorstwach, w mniejszych (poniżej 10 zatrudnionych) te uregulowania znajdują rzadziej zastosowanie.
Praca wynosi 8 godzin przy 5 dniowym tygodniu pracy i przy 6 dniowym tygodniu 6,5 godziny dziennie.
Porównanie czasu pracy w krajach
Pracobiorcy stale zatrudnieni, mają prawo do 30 dni urlopu w roku (łącznie soboty i niedziele). W umowie zbiorowej uzgodniono 22 dni roboczych, bez sobót i niedziel. Mamy 12 państwowych i 2 regionalne święta.
Porównanie urlopu i zapłaconych dni świątecznych w krajach
Istnieje jednakowy system ubezpieczenia społecznego dla pracobiorców. Różne państwowe instytucje są nośnikami ubezpieczenia rentowego, chorobowego, na wypadek bezrobocia i od następstw nieszczęśliwych wypadków.
W hiszpańskim rolnictwie zdarza się w roku 30-35 wypadków śmiertelnych, niezdolność do pracy z powodu wypadków mieści się w granicach 15 % (wszystkich pracobiorców).
Związki Zawodowe (CC.OO i UGT) razem są zorganizowani w stopniu 14 %. W 250.000 zakładach 20 % reprezentują Związki Zawodowe. Kontakt z zatrudnionymi jest regionalnie bardzo zróżnicowany, może wynosić do 50 %.
Porównanie wpływu Związków Zawodowych
W Hiszpanii istnieje ustawowe wynagrodzenie minimalne. Jest ono w zakresie minimalnego wynagrodzenia bardzo ważny dla pracowników w rolnictwie, gdyż wielu jest wynagradzanych minimalną stawką.
Porównanie standardu minimalnego w krajach
W zakładach zatrudniających poniżej 50 pracowników można wybierać „Delgados”, w zakładach zatrudniających ponad 50 pracobiorców wybiera się „Comite des empresas”. W zakładach z ponad 50 pracobiorcami mogą być wybierani specjaliści BHP, są oni równocześnie związkowymi reprezentantami prewencji.
Związki Zawodowe poprzez Rady Narodowe i Rady Prowincji trójparytatywnie (1 przedstawiciel Związku Zawodowego, 1 pracodawca i jeden przedstawiciel państwa) mają wpływ i nadzór nad administracją.
W zakresie nauki zawodu Związki Zawodowe na płaszczyźnie narodowej i regionalnej uczestniczą trójparytatywnie w funduszu kształcenia FORCEM. Dzięki kursom FAA 5.000 pracobiorców zdobywa kwalifikacje, głównie w zakresie EDV, prawa jazdy dla traktorów.
Związki Zawodowe uczestniczą w programach Leonardo lub w rozwoju obszarów wiejskich.
Związki Zawodowe i przedstawiciele pracodawców są wszędzie silnie reprezentowane i mają równe prawa, np. w hiszpańskiej radzie gospodarczej i społecznej.
Porównanie krajów udziału Związków Zawodowych