W rolnictwie 5 000 osób jest zatrudnionych z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Z tego 3 200 krócej niż 8 miesięcy (krajowi pracownicy sezonowi: 1 000; pracownicy migracyjni: 1 000; z krajów trzecich: 1 200). 78 % pracowników migracyjnych pochodzi w Rosji i krajów nadbałtyckich.
Porównanie zatrudnienia w krajach
Krajowe umowy zbiorowe zawierane są dla branży. W rolnictwie istnieje 5 umów zbiorowych.
Płaca wynosi 1 200 do 1 600 € miesięcznie, w rolnictwie przeciętnie 1 260 €. Składka na ubezpieczenia społeczne dla pracobiorcy wynosi 6 % i pracodawca płaci 35 % na wynagrodzenie. Podatek od wynagrodzeń wynosi zależnie od zarobku 15 do 30 %.
W niektórych umowach zbiorowych są specjalne uregulowania dla pracowników sezonowych.
Wynegocjowane umowy zbiorowe są przez przedsiębiorstwa na ogół dotrzymywane (85 %). Gdy pracobiorca jest zatrudniony w branży ma prawo do wynagrodzenia zgodnie z tabelą płac, także 100 % pracobiorców jest objętych umową zbiorową.
Porównanie krajów wynagrodzeń i płac
Na podstawie ustawy ważny czas pracy w Finlandii jest 40 godzinny tydzień pracy z rocznym czasem pracy 1 880 godzin (40x47). Umownie uzgodniono elastyczny czas od 8 do 11 godzin dziennie lub 40 do 55 godzin tygodniowo. Czas pracy musi być wyrównany w obrębie 52 tygodni. Przez indywidualne uregulowania między pracodawcą i pracobiorcą mogą być uzgodnione godziny nadliczbowe. Dodatki za godziny nadliczbowe wynoszą dziennie od 1 do 3 nadgodzin każdorazowo 50 %, od 3 nadgodziny 100 %; tygodniowo 40 do 48 godzin 50 %, od 49 godziny 100 %.
Porównanie czasu pracy w krajach
Urlopów udziela się zgodnie z ustawą i wynoszą 24 do 30 dni roboczych w roku i jest to zależny od zatrudnienia. Ważny jest 6 dniowy tydzień pracy. Pracobiorca otrzymuje wynagrodzenie odpowiednio do swojej przeciętnej płacy w tygodniu podzielonej przez 6, bez dodatków. Jeśli w pierwszym dniu po urlopie zjawia się w pracy, otrzymuje 50 % swojego urlopowego jako bonus. W rolnictwie Związki Zawodowe mogły dodatkowo wynegocjować jeden tydzień urlopu w zimie.
Porównanie urlopu i zapłaconych dni świątecznych w krajach
W Finlandii ubezpieczenie społeczne jest systemem publicznym (renty, ubezpieczenie chorobowe i na wypadek bezrobocia). Podczas choroby pracobiorca otrzymuje 9 dni wynagrodzenia od pracodawcy, potem wchodzi do publicznego systemu ubezpieczeń. Za 45 dni pracobiorca pracujący w pełnym wymiarze otrzymuje nadal pełne wynagrodzenie. Politycznym pytaniem jest, czy pracobiorca ma nadal otrzymywać pełne wynagrodzenie.
Wypadki przy pracy i w drodze są obowiązkowo prywatnie ubezpieczone przez pracodawców.
Statystyka nie ujmuje wypadków oddzielnie, nie ma rozdziału między pracodawcą i pracobiorcą. Ciężkie wypadki przeważnie zdarzają się starszym osobom. Jest dobry system publicznego nadzoru w zakresie zdrowia. Celem tych przedsięwzięć jest jednak bardziej kontrola żywności niż BHP zatrudnionych.
Jeśli w zakładzie zatrudniono więcej niż 10 osób, wybierani są specjaliści BHP w radzie zakładowej. Gdy jest mniej niż 10 zatrudnionych, wybiera się asystentów.
Każdy, kto ma styczność z substancjami szkodliwymi, musi mieć odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne.
Stopień zorganizowania przy zatrudnionych w pełnym wymiarze wynosi 50 %, jest to 2.500 pracobiorców. Wszystkie przedsiębiorstwa podlegają pod umowy zbiorowe, które ustawowo są ogólnie obowiązujące. Związek Zawodowy dysponuje siecią osób kontaktowych, również poprzez rady zakładowe (Shop Stewards). Tym samym Związki posiadają stopień pokrycia w 100 %, ogółem 8 200 pracobiorców, z tego jedna trzecia jest zatrudniona sezonowo.
Porównanie wpływu Związków Zawodowych
W Finlandii istnieje ustawowa minimalna płaca, która w rolnictwie jest stosowana wśród studentów i praktykantów. Oni otrzymują 10 do 30 % mniej niż ustawowa płaca minimalna.
Porównanie standardu minimalnego w krajach
Fiński Związek Zawodowy jest bardzo silnie powiązany w politycznym współdecydowaniu. Zwłaszcza jeśli chodzi o grupy ekspertów o społeczno-politycznej wiedzy fachowej.
Porównanie krajów udziału Związków Zawodowych