We Francji w rolnictwie i gospodarce leśnej przez cały rok w pełnym wymiarze godzin pracuje 276 443 osób. Dalsze 1 170 079 osób zatrudnia się przejściowo. Sezonowo na podstawie umowy zbiorowej zatrudnia się 86 684 pracobiorców, z tego 71 055 to Francuzi i 15 629 pracobiorcy migracyjni). W częściowym wymiarze czasu pracy zatrudnia się 38 518 osób.
Porównanie zatrudnienia w krajach
We Francji zawarto 25 krajowych umów zbiorowych, 76 regionalnych i 161 lokalnych/zakładowych.
Wynagrodzenie w rolnictwie wynosi 8,27 € /godz. Potrącenia na ubezpieczenie socjalne i dodatkowe renty wynoszą dla pracobiorcy 25,5 % z wynagrodzenia, a dla pracodawcy 43,15 % na wynagrodzenie. Podatek od wynagrodzenia wynosi przynajmniej 15 %.
Większość pracobiorców w rolnictwie otrzymuje ustawowe wynagrodzenie minimalne. Pracownicy sezonowi mogą otrzymać dodatkowe świadczenia, aż do 1,5 krotnej minimalnej płacy.
Wszyscy pracobiorcy podlegają umowie zbiorowej (98 %) tylko 2 % ( na stanowiskach kierowniczych) ma indywidualne uzgodnienia.
Porównanie krajów wynagrodzeń i płac
W francuskim rolnictwie uzgodniono 35 godzinny tydzień pracy, pod różnymi warunkami możliwy jest elastyczny 48 godzinny tydzień pracy. Podczas żniw można za zgodą inspekcji pracy pracować 72 godziny w tygodniu. Efektywny czas pracy w roku wynosi 151.67 godz.
Porównanie czasu pracy w krajach
Przy rocznym czasie pracy ponad 1 807 godzin uzyskuje się 30 dni urlopu. Oprócz tego jest 10 ustawowych dni świątecznych (zapłaconych).
Porównanie urlopu i zapłaconych dni świątecznych w krajach
We Francji istnieje specjalny system ubezpieczenia społecznego dla zatrudnionych i przedsiębiorców w gospodarce rolnej.
126 wypadków śmiertelnych i z powodu chorób zawodowych (81 wypadków śmiertelnych, 35 wypadków w drodze, 1 z powodu choroby zawodowej). W roku 2003 dłuższa niezdolność do pracy z powodu wypadków przy pracy dotyczyła 47 817 zatrudnionych.
Zatrudnieni przy środkach ochrony roślin muszą posiadać certyfikat. Związki Zawodowe uczestniczą w regionalnych agencjach bezpieczeństwa pracy i kasach chorych.
W Związkach Zawodowych Rolnictwa jest zorganizowanych 50 000 osób. W 2 500 zakładach jest zorganizowany FGA-FCDT. Stopień zorganizowania wynosi 8 %.
Porównanie wpływu Związków Zawodowych
We Francji ustalono ustawowe minimalne wynagrodzenie.
Porównanie standardu minimalnego w krajach
Na bazie zakładowej Związki Zawodowe uczestniczą w komisjach przedsiębiorstwa (wybrani przedstawiciele wśród zatrudnionych w zakładzie).
Związki Zawodowe mają wpływ w zakresie kształcenia poprzez instytucje parytatywnie (FAFSEA). W rolnictwie istnieją krajowe i regionalne komisje do spraw socjalnych i kulturalnych, obsadzone parytatywnie.
Porównanie krajów udziału Związków Zawodowych