W zakładach z minimum 5 zatrudnionymi było w roku 2006 ogółem zatrudnionych 93 900 pracobiorców, z tego ca 7,5 % było zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin.
Porównanie zatrudnienia w krajach
W porównaniu do innych branż gospodarki narodowej wynagrodzenia w rolnictwie należą do najniższych. W roku 2006 wynagrodzenia brutto (HUF 111.978 = 45 € miesięcznie) wynosiło 65 % i płaca netto (HUF 82.110 mies.) 74 % przeciętnego wynagrodzenia. Również u nas należy uwzględniać krzywą wynagrodzeń, tzn. negatywny rozwój regionalnego bezrobocia i regionalny poziom płac.
Umowy zbiorowe istnieją w ca 20 % spółek rolniczych. Dotyczy to ca 50.000 osób, co w stosunku do ilości zatrudnionych pokrywa ca 50%.
Porównanie krajów wynagrodzeń i płac
Pełny czas pracy wynosi 8 godzin dziennie w sześciodniowym tygodniu, co odpowiada 48 godzinom tygodniowo. W wyjątkowych przypadkach czas pracy może wynosić ponad 12 h dziennie wzgl. ponad 48 h/tygodniowo.
Dzienny czas pracy (oprócz zatrudnionych w niepełnym wymiarze) nie może być mniejszy niż 4 godziny.
Dzienny czas pracy przy minimum dwu miesięcznej pracy sezonowej może być ustalony najwyżej w ramach czasowych czterech miesięcy. Zgodnie z umową zbiorową można też 4 miesiące rozliczyć nawet w 6 miesięcznym okresie czasowym na podstawie branżowej umowy zbiorowej, ale tylko w ustalonych przypadkach w ustawie.
Przy zastosowaniu ram czasowych czas pracy może być podzielony nierównomiernie, ale przeciętnie musi być równy z pełnym czasem pracy.
Porównanie czasu pracy w krajach
Urlop podstawowy wynosi 20 dni, który wzrasta od 25. do 45. roku życia stopniowo do 30 dni. Ilość zapłaconych dni świątecznych jest ustalona w ustawie. Maksymalnie 10 dni w roku.
Porównanie urlopu i zapłaconych dni świątecznych w krajach
Na Węgrzech istnieje państwowy system ubezpieczeń społecznych.
Wypadki śmiertelne w rolnictwie w 2006r. 16
Ilość wypadków z ponad 3 dniową niezdolnością do pracy:
W 2006r.: 1.064 w tym 890 mężczyzn i 174 kobiety.
W porównaniu do innych branż rolnictwo zajmuje 6 miejsce w wypadkach.
Przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym jest lekceważenie przepisów pracy np. nie używa się odzieży ochronnej.
Na Węgrzech obowiązkowe są okresowe badania lekarskie dla pracobiorców.
W 7 regionach istnieje 180 organizacji podstawowych, są kierowane przez komitet regionalny z 1 niezależnym kierownikiem regionu.
Porównanie wpływu Związków Zawodowych
Ustawowa płaca minimalna pracownika w roku 2007 wyniesie HUF 65.500,- miesięcznie. Została przeforsowana w trójstronnej komisji i opublikowana w Monitorze Ministerstwa. Jest ona obowiązująca dla każdego pracobiorcy, który za świadczoną pracę w miesiącu nie może otrzymywać mniej. Obowiązuje to przede wszystkim w rolnictwie, gdzie ca 50 % pracowników otrzymuje minimalne wynagrodzenie.
Porównanie standardu minimalnego w krajach
W zakładach z ponad 50 pracownikami musi być wybrana rada zakładowa. W zakładach gdzie pracuje więcej niż 15 ale mniej niż 51 pracobiorców musi być wybrany przedstawiciel zakładu. Przy wyborach zakładowych Związek Zawodowy może wysuwać swoich kandydatów.
W każdym zakładzie, w którym zatrudnia się członków związku zawodowego istniej także organizacja zakładowa.
Poprzez konfederacje pośrednio bierzemy udział w pracy komitetu rentowego (Nyugdijbiztositasi Ellenörzö Testület).
Nie ma oddzielnego ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Pracodawca płaci 3 %, pracobiorca 1,5 % płacy brutto do kasy pracobiorcy (Munkaeröpiaci Alap), gdzie finansuje się także system zaopatrywania bezrobotnych. Pośrednio przez konfederację bierzemy udział w administrowaniu kasy pracobiorców.
Związki Zawodowe są reprezentowane w sądach przez przysięgłych.
Porównanie krajów udziału Związków Zawodowych