We włoskim rolnictwie i leśnictwie pracuje 68 000 osób w pełnym wymiarze godzin. Z tego 10-15 000 pracuje w leśnictwie. Na czas określony (około 150-180 dni w roku) pracuje 600.000 osób. W ten sposób uzyskują prawo do świadczeń socjalnych. Z tych 600 000 pracuje 85-90 000 w leśnictwie.
Dalsze 250 000 osób pracuje tylko ca 10-20 dni w leśnictwie.
Największe grupy pracujących obcokrajowców 125 000 osób to Polacy, Rumuni i Albańczycy, stanowiący 14 lub 11 %.
Porównanie zatrudnienia w krajach
We włoskim rolnictwie od 1995r. są nowe struktury umów zbiorowych. Istnieje 8 narodowych umów branżowych, np. dla ogrodnictwa, 15 regionalnych uzgodnień i 100 umów w prowincjach. Związki Zawodowe (FLAI-CGIL, FAI-CISL, UILA-UIL) negocjują razem ze związkami pracodawców. Na płaszczyźnie narodowej ustala się ramy i minimalne standardy wynagrodzenia. (Krajowa umowa zbiorowa pracy - CCNL). W prowincjach można negocjować lepsze uzgodnienia. W niektórych zakładach pracy są też zakładowe układy zbiorowe. Jeśli w jednym zakładzie jest więcej związków zawodowych, to muszą się między sobą porozumieć w sprawie warunków i uzgodnień.
W narodowej umowie zbiorowej rozróżnia się trzy grupy (normalna, kwalifikowana, specjaliści). W umowach zbiorowych na bazie prowincji można te grupy dalej rozszerzać.
Przeciętne wynagrodzenie wynosi: 7,34 € / godz.
Na terenach poszkodowanych pracodawcy otrzymują subwencje wynagrodzeń. Otrzymują 32 % zwrotu wynagrodzeń.
Podatki od wynagrodzeń: procentowo wg zarobku, ca 27 %.
Umowy zbiorowe są dotrzymywane w 100 %.
Porównanie krajów wynagrodzeń i płac
Wynosi 39 h w tygodniu przy 26 dniach w miesiącu.
Na bazie prowincjonalnych uzgodnieniach kolektywu można maksymalnie ustalić 90 dni w roku o czasie pracy 44 h/tygodniowo, przedłużony czas pracy musi być w ciągu roku wyrównany.
Za godziny nadliczbowe zgodnie z umową narodową otrzymuje się 25 % dodatku (w ogrodnictwie 29 %). W niedziele i święta oraz za prace w nocy w rolnictwie i ogrodnictwie (hodowla kwiatów i w szklarniach) płaci się 40 %. Dodatek za prace nocną wynosi 45 %. Maksymalna ilość nadgodzin nie może wynosić więcej niż 200 godzin w roku. W święta obok wynagrodzenia płaci się dodatkową stawkę dzienną za pracę w święta.
Porównanie czasu pracy w krajach
Urlop: 26 dni roboczych, 13 dni świątecznych.
Otrzymuje się 13. i 14. wynagrodzenie miesięczne, płatne w czerwcu i grudniu.
Porównanie urlopu i zapłaconych dni świątecznych w krajach
Istnieje państwowy system ubezpieczeń socjalnych. INPS, Krajowa Instytucja Ubezpieczeń Socjalnych.
Pracodawca musi co roku odprowadzić jedno miesięczne wynagrodzenie jako odprawę dla pracobiorcy. Niniejsze uregulowania są w tej chwili zmieniane. Organizuje się równorzędne fundusze. Zatrudnieni mogą potem sami decydować, czy ich składki
(jedno miesięczne wynagrodzenie) mają być odprowadzane do funduszu. Z dodatkowym procentem pracodawców i przypadającymi odsetkami tworzący się kapitał może być dodatkiem do renty pracobiorcy.
Istnieje państwowe ubezpieczenie w razie wypadku dla wszystkich branż (INAIL Narodowa Instytucja Ubezpieczeń na wypadki przy pracy). Ze statystyk wynika, że ilość wypadków przy pracy zmniejsza się. W roku 2005 zdarzyło się 66 220 wypadków przy pracy, 136 wypadków śmiertelnych w rolnictwie. Coraz częściej zdarzają się wypadki u migrantów. Związki Zawodowe poprzez komisje BHP (RLS) są powiązani z systemem BHP. Każdy Związek Zawodowy deleguje jednego przedstawiciela.
Wpływ Związków Zawodowych ma miejsce poprzez zakładowych mężów zaufania. Gdy jakiś związek jest reprezentowany w zakładzie tworzy się RSA (Reprezentacja Związku Zawodowego), gdy reprezentowanych jest więcej związków tworzy się związkowe porozumienia/Unita (RSU).
Stopień zorganizowania w związkach zawodowych wynosi 50 % (w leśnictwie 100 %), stopień związkowego pokrycia osiąga 100 %.
Porównanie wpływu Związków Zawodowych
Nie ma ustawowego wynagrodzenia minimalnego. Prawnie zobowiązująca jest de facto narodowa umowa zbiorowa. Wg § 36 konstytucji ustalono, że wynagrodzenie musi być tak ustalone, aby zatrudniony mógł godnie żyć. Dla interpretacji tej reguły podstawą jest narodowa umowa zbiorowa.
Porównanie standardu minimalnego w krajach
W zakładach Związki Zawodowe są reprezentowane poprzez mężów zaufania (podobnie jak rady zakładowe). W ubezpieczeniach społecznych Związki Zawodowe są reprezentowane w komisjach (Komisja Orientacji i Nadzoru). W radzie nadzorczej INAIL (ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwych wypadków) przewodnictwo obejmują Związki Zawodowe. W bilateralnych komisjach Związki Zawodowe mają wpływ na kształcenie zawodowe. Dla dokształcenia istnieje od grudnia 2006 ustawowy fundusz (ForAgri), pracodawcy płacą 0,3 % od wynagrodzenia na niniejszy fundusz. Inny fundusz dla nauki zawodu w rolnictwie istnieje od 6-7 lat (AgriForm).
Porównanie krajów udziału Związków Zawodowych