skiplink
english français deutsch polski italiano dansk español

Litwa (LT)

Zatrudnienie

W rolnictwie 3 000 pracowników jest ujętych umowami zbiorowymi. Dalej jest 16 000 czasowo zatrudnionych i 3 000 pracobiorców sezonowych. Tylko nieliczni to pracownicy migracyjni.

tablePorównanie zatrudnienia w krajach

Góra strony

Wynagrodzenia i koszty pracy

Na Litwie na wszystkich płaszczyznach mogą być zawarte umowy zbiorowe między Związkami Zawodowymi, Związkami Pracodawców i zakładami pracy. Kodeks pracy daje ustawowe podstawy, kto i z kim może zawierać te umowy. Centrale - związków branżowych - zawierają z pracodawcami umowy zbiorowe. W rolnictwie istnieje jedna umowa krajowa. Pracodawcy starają się jednak, aby jej nie dotrzymać.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w rolnictwie wynosi 800 LIT (ca 230 €), co odpowiada 3,57 LIT/1,03 € na godzinę. Przeciętny dochód w miesiącu w całej gospodarce wynosi 1.600 LIT.

Składka na ubezpieczenie społeczne pracobiorców wynosi 3 % (z tego 80 % na ubezpieczenie emerytalne). Składka na ubezpieczenie społeczne pracodawcy wynosi 31 %. Część wynagrodzenia jest wolna od podatku, od pozostałej części płaci się 27 % podatku dochodowego. Część wolna jest uzależniona od wysokości płacy, ilości dzieci i stanu rodzinnego. Wynagrodzenie płaci się tylko za świadczoną pracę. Okresy wolne jak przy złej pogodzie lub ustawowe święta nie są płacone. 17 % pracobiorców jest ujętych umową zbiorową.

tablePorównanie krajów wynagrodzeń i płac

Góra strony

Czas pracy

Uregulowany jest 40 godzinny tydzień pracy, 8 godzin dziennie. Dodatek za godziny nadliczbowe od 8 do 10 godzin dziennie wynosi 50 %, ponad 10 godzin 100 %. Za prace w niedziele i święta otrzymuje się dzień wolny. Godziny nadliczbowe podczas żniw muszą być uzgodnione z inspekcją pracy.

tablePorównanie czasu pracy w krajach

Góra strony

Urlop i zapłacone dni świąteczne

Wynosi 28 dni kalendarzowych w roku po okresie zatrudnienia od 6 miesięcy. Ustawowe dni świąteczne nie są płacone.

tablePorównanie urlopu i zapłaconych dni świątecznych w krajach

Góra strony

Ubezpieczenie społeczne

Istnieją państwowe ubezpieczenia rentowe, chorobowe, od następstw nieszczęśliwych wypadków i bezrobocia. Mężczyźni mają prawo przejścia na emeryturę w wieku 62,5 lat a kobiety w wieku 60 lat. Minimalna emerytura odpowiada ustawowej minimalnej płacy.

Pracodawcy płacą 3 dni chorobowego, po czym 80 % przeciętnego wynagrodzenia płaci kasa chorych.

Zasiłek dla bezrobotnych gwarantuje się przez 6 miesięcy, z reguły 50-70 % przeciętnego wynagrodzenia.

Przy wypadku przy pracy płaci się 100 % wynagrodzenia.

Góra strony

Bezpieczeństwo i higiena pracy BHP

Połowa wszystkich wypadków zdarza się podczas pracy w akordzie, również spożywanie alkoholu w czasie pracy zwiększa  częstotliwość wypadków.

tablePorównanie BHP w krajach

Góra strony

Wpływ Związków Zawodowych

TUFLAW ma zorganizowanych 4 500 pracobiorców. Stopień zorganizowania wynosi 10 %. W 153 zakładach są przedstawiciele Związku Zawodowego. Stopień pokrycia określa się przy 25 %. Funkcjonariusze związkowi mogą 2 dni w kwartale wykorzystać do pracy związkowej. W sektorze usług (MTS) FUFLAW jest reprezentowany w 41 zakładach.

tablePorównanie wpływu Związków Zawodowych

Góra strony

Standard minimalny

Ustawowa płaca minimalna wynosi 600 LITów  brutto  miesięcznie.

tablePorównanie standardu minimalnego w krajach

Góra strony

Udział Związków Zawodowych

Dialog społeczny w ramach trójpartycyjnego systemu jest punktem ciężkości pracy. Tam omawia się wszystkie ważne społeczno-polityczne pytania. Reprezentowanych jest 5 związkowców, 5 przedstawicieli pracodawców i 5 przedstawicieli państwa.

tablePorównanie krajów udziału Związków Zawodowych

Góra strony

 

Wybór krajuPowrót do wyboru kraju